Přikrmování zvěře v zimě

22.12.2021

Proč bychom měli divokou zvěř přikrmovat? Je chléb to správné, co zvěři nabídnout? Je jedno, kde je přikrmujeme? Tyto a pár dalších základních otázek si zodpovíme v následujícím článku.

Přikrmování zvěře v zimě

Péče o zvěř v době nouze je povinností každého milovníka přírody. Spojte příjemnou procházku do lesa s milým gestem. Je krásné pozorovat, jak při další návštěvě potrava zmizí z krmelců, jak k ní míří desítky stop. Pokud si na zvěř počkáte na posedu, budete překvapeni, kolik zvěře se tu ukáže a bude hodovat. Věřte, že všechen ten čas a úsilí stojí za to! Mějte ale na paměti, že pro zvěř je dobré pouze to, co vyroste v naší přírodě a předkládá se buď sušené, nebo v čerstvém stavu. Můžou to být žaludy, kaštany, bukvice, čerstvá jablka, brambory, krmná řepa, hrušky, jeřabiny a další. Zapomeňte na zbytky jídla či sušený chleba, kterými dobrou službu lesní zvěři neprokážete A nyní bychom shrnuli pár otázek, které jsou pro přikrmování zvěře důležité. 

Proč zvěř v zimě přikrmovat?

Pravidelné krmení lesní zvěře je nezbytné hlavně v mrazivém zimním počasí (tráva je odrostlá, žaludy jsou v zamrzlé půdě, plody ovocných dřevin jsou dávno shnilé). Přikrmování lesních živočichů se tak stává životně důležité. Jak a čím zvěř krmit, aby jsme ji spíše neublížili. Jaká krmiva můžeme lesním zvířatům podávat, abychom jim zpestřili jídelníček a zahnali hlad? Pokud zvěři nepřipravíme něco k snědku, může se stát, že si potravu obstará například na právě vysázené pasece a pro zvěř tak chtě, nechtě padne kus nového lesa.

Čím a jak v zimě zvěř nejlépe přikrmovat?

Zvěři v zimě není vhodné dávat takové krmivo, které snadno hnije. Dáme-li zvěři v zimě na krmeliště nějaké zbytky našeho jídla (maso, pečivo apod.), pak je velmi pravděpodobné, že zvěři způsobíme zažívací problémy. Ani pro nás, ani pro ně není zdravé ani výživné jíst shnilou potravu. Nejlépe uděláte, když do krmelce lesní zvěři donesete:

  • Jadrná krmiva - mezi ně řadíme semena jako jsou kaštany, žaludy, bukvice, oves, ječmen, pšenice, žito, kukuřice
  • Dužnatá krmiva - brambory, krmná řepa, jablka, hrušky, jeřabiny
  • Objemová krmiva - seno, jetel, vojtěška, sušené větvičky stromů jako jsou duby, lípy, vrby apod.
  • Soli - hlavně kuchyňská sůl v kuse, nebo lize je pro lesní zvěř ideální, jelikož tak doplní potřebné minerály

Na jakých místech zvěř přikrmujeme?

K tomuto účelu jsou určená místa, kterým říkáme krmelce či krmeliště. Na místo Vašeho nejbližšího, se můžete zeptat u místního mysliveckého sdružení.